P-Aapeli siirtyi Autopay-aikaan – asiakaskokemus edellä

Helmikuun puolivälissä Kuopion ydinkeskustassa sijaitsevan kauppakeskus Aapelin pysäköintihalli P-Aapeli siirtyi perinteisestä Pay&Park-mallista Autopay-kohteeksi. Muutoksen taustalla oli ennen kaikkea halu sujuvoittaa asiakkaiden arkea.

Trevian Asset Manager Sari Mustapään mukaan aiempi järjestelmä ei enää vastannut tämän päivän asiointikäyttäytymistä.

”Aapelissa oli käytössä järjestelmä, jossa asiakkaan piti tietää etukäteen, kuinka kauan hän viettää aikaa asiointimatkalla. Joskus esimerkiksi kampaajalla tai pankissa asioidessa aikaa saattaakin kulua enemmän kuin on suunnitellut, jolloin pysäköintiajan muuttaminen oli hankalampaa.”

Autopay poistaa tämän haasteen: pysäköinti maksetaan toteutuneen ajan mukaan pysäköinnin päätteeksi, eikä aikaa tarvitse arvioida etukäteen.

”Etuna on myös se, ettei asiakkaan välttämättä tarvitse ladata applikaatioita, kun pysäköinnin voi maksaa myös jälkikäteen toteutuneen pysäköintiajan mukaisesti automaatilla tai ilman rekisteröitymistä 48 tunnin kuluessa ulosajosta autopay.io-sivustolla”, Mustapää kertoo.

Autopay Park & Charge -sovelluksen lataaminen tuo puolestaan lisähelppoutta. Kun asiakas rekisteröityy käyttäjäksi ja lisää maksukortin tililleen, järjestelmä tunnistaa ajoneuvon sisään- ja ulosajon yhteydessä ja veloittaa pysäköinnin automaattisesti.

Muutos tehtiin helpoksi ja vaivattomaksi

Tilaajan näkökulmasta siirtymä kamerapohjaiseen Autopay-järjestelmään eteni sujuvasti. Käyttöönotto toteutettiin hallitusti yhteistyössä EuroParkin kanssa, ja muutoksen tueksi toimitettiin valmiit viestintämateriaalit, jotka julkaistiin asiakkaille eri kanavien kautta.

”Muutos sujui yllättävän kätevästi sopimuksen allekirjoittamisen jälkeen. Saimme EuroParkilta valmiit materiaalit, joilla tiedotus hoitui kauppakeskuksen vuokralaisille ja asiakkaille”, Sari Mustapää kertoo.

EuroParkin näkökulmasta sujuva lopputulos perustuu huolelliseen suunnitteluun ja vaiheistukseen.

Muutos sujui kokonaisuutta ajatellen suunnitelmien mukaisesti. Kun kohde suunnitellaan tarkasti etukäteen, myös asennus- ja käyttöönottovaihe etenevät hallitusti”, kertoo Miguel Ferreira, EuroPark Finlandin Head of Development.

Prosessi käynnistyi kohteen yksityiskohtaisella suunnittelukäynnillä, jossa kartoitettiin tilat ja tekniset edellytykset järjestelmän toimivuudelle. Tarvittavat laitekaapeloinnit valmistuivat urakoitsijan osalta alkuperäisessä aikataulussa, minkä ansiosta maksuautomaattien, kameroiden ja tietoliikenneverkon rakentaminen sujui jouhevasti. Myös pysäköintiopastuksen asentaminen eteni nopeasti kattavien suunnitelmien ansiosta.

Jokaisessa kohteessa on kuitenkin omat erityispiirteensä.

”P-Aapelissa kamerasijoittelut olivat normaalia haastavampia johtuen hallin sisäisestä risteävästä liikenteestä ja lastauslaiturista. Tällaisissa kohteissa suunnittelun merkitys korostuu entisestään”, Ferreira kuvaa.

Muutoksen yhteydessä asiakasopastusta parannettiin ja modernisoitiin, jotta tarvittava tieto on selkeästi näkyvillä koko hallissa. Lisäksi ulosajoon asennettiin näyttö, joka kertoo asiakkaalle pysäköinnin tilan poistumisen yhteydessä.

Kokonaisuutena järjestelmämuutos toteutui suunnitellusti ja aikataulussa.

Kauppakeskus Aapeli sijaitsee Kuopion ydinkeskustassa, uusitun torin ja perinteikkään kauppahallin kupeessa, helppokulkuisten kävelykatujen keskellä. Aapeliin saapuminen on vaivatonta myös autolla oman parkkihallin sekä toripysäköinnin ansiosta. Keskeisen sijaintinsa vuoksi sujuva pysäköinti on tärkeä osa asiakaskokemusta.